دورهمی، نقد شیرین زندگی

تبلیغات

دورهمی، نقد شیرین زندگی

از نگاه خوانندگان – علیرضا تاریوردی: فصل سوم برنامه دورهمی به تازگی از شبکه سه در حال پخش است. مهران مدیری مانند همیشه همه کاره و محور اصلی برنامه است. مانند فصلهای قبلی در این دوره هم برای هر قسمت یک موضوع محوری انتخاب شده که تمام بخشهای برنامه حول این موضوع طراحی و اجرا می شود. دورهمی از چهار بخش اصلی تشکیل می شود: پلاتو، مصاحبه با یک مهمان مشهور، تکه های نمایشی و مسابقه بین حاضران در استودیو
 پلاتو
برجسته ترین بخش برنامه ، پلاتوهایی است که مدیری اجرا می کند. نحوه اجرای مدیری هم در موفقیت پلاتوها بسیار موثر است. و اساسا مدیری یکی از بهترین و موفق ترین اجراکنندگان پلاتو در ایران است. اعتماد به نفس و تسلط بالا، استفاده بجا از تکنیکهای تغییر صدا ، مکثهای بجا، استفاده تاثیرگذار از زبان بدن، و تن صدای دلنشین از عوامل موفقیت او در اجرای پلاتوست. روی پلاتوها خیلی کار شده است. متنها دارای بار طنز خوبی هستند. نوآوری در موضوعات متنها به خوبی مشهود است.علاوه بر موضوعات انتقادی سیاسی و اجتماعی که از قبل هم در متن پلاتوهای مدیری دیده بودیم این بار به نظر می رسد مدیری اجازه پیدا کرده تا اندازه ای از خط قرمزهای صدا و سیما نیز عبور کند.
 مصاحبه
مجری (مدیری) تحت تاثیر شخصیت مهمان برنامه است. اگر مهمان کمرو و خجالتی باشد بیشتر با او شوخی می کند و به او مسلط می شود اما اگر دارای شخصیت قوی و با اعتماد به نفس باشد شوخی ها رنگ می بازد و بحث جدی می شود. البته این کاملا طبیعی است و تقریبا اکثر افراد معمولا تحت تاثیر شخصیت طرف مقابل هستند مگر افراد نادر و منحصر به فردی مثل مرحوم منوچهر نوذری یا استاد اکبر عبدی که به هیچ عنوان تحت تاثیر مقام و شخصیت طرف مقابل قرار نمی گیرند و در گفتگوها بیشتر تعیین کننده و تاثیرگذاراند تا تاثیرپذیر. نکته جالبی که در مصاحبه ها وجود دارد آگاهی مجری از شخصی ترین اتفاقات زندگی و ویژگیهای شخصیتی و گرایشهای میهمان برنامه است تا حدی که میهمانها جا می خورند و شگفت زده می شوند. بهرحال کاملا پیداست که این اطلاعات از جستجو و تحقیق در شبکه های اجتماعی جمع آوری شده است.
 نمایش
بخش نمایشی در دوره جدید بسیار ضعیف شده و عملا به گفتگو با مهران مدیری تبدیل شده است. تیپ موفق «قیمت» که توسط سروش جمشیدی اجرا می شد بدون هیچ تغییری باز تکرار می شود. سحر ولدبیگی هنوز جا نیفتاده است. فاصله گذاریهای بامزه ای که قیمت انجام می داد و مدیری را خطاب می کرد متاسفانه محور اصلی نمایشها شده و مدیری عملا تبدیل به یکی از شخصیتهای نمایش شده است که این قضیه اثر فاصله گذاری را کم کرده و کیفیت نمایش را تنزل داده است.
 مسابقه بین حاضران
این قسمت ضمن ایجاد تنوع در برنامه و جلوگیری از خسته شدن بینندگان، نوعی نقش موثرتری به حاضران در برنامه می بخشد و آنها را از حالت اتفعال و بیننده صرف به نقشی تعاملی و فعال در برنامه ارتقا می دهد. گفتگوی مدیری با اشخاص دعوت شده به صحنه خیلی شیرین و طنزآمیز است. سوالها پیرامون موضوع برنامه و به شکل صریح و بی پرده مطرح می شود و شرکت کنندگان نیز با صمیمیت و صداقت پاسخ می دهند و تعاملی دیدنی و جذاب میان آنها و مجری شکل می گیرد.
نکته به شدت منفی که در این برنامه وجود دارد تبلیغاتی است که به شکل مستقیم و از زبان مدیری برای حامی مالی برنامه انجام می شود. البته این قضیه منحصر به این برنامه نیست و در تمام برنامه های صدا و سیما دیده می شود. تبلیغ به شکل آگهی روشی است که به شکل معمول در میان برنامه و در فواصل مختلف انجام می شود اما این گونه از تبلیغ مستقیم که چندسالی است در صداسیما شروع شده اثر بسیار مخربی روی اعتماد و همذات پنداری مخاطبان و مجری برنامه ایجاد می کند و برنامه را تا حد یک کاسبی تنزل می دهد.
بهرحال مدیری یک برنامه ساز مولف است و شخصیت او در تمام برنامه هایی که ساخته کاملا به شکل برجسته و موثر نمایان است. در دورهمی هم این قضیه کاملا احساس می شود. بیان دیگر حضور و امضای مدیری روی تک تک آیتهای برنامه مشخص است. در واقع تنها بخشی که در فصلهای قبلی حداقل به شکل مستقیم اثری از مدیری نداشت بخش نمایش بود که آن هم در این دوره تغییر پیدا کرده و نمایشها هم به گفتگوی میان بازیگران و مدیری تبدیل شده است. با اینحال دورهمی یک برنامه موفق دیگر در کارنامه مدیری است که مخاطبان بسیاری را به پای تلویزیون می کشاند. در وضعیت فعلی که قشر متوسط به شدت به برنامه ها و سریالهای خارجی و ماهواره ای گرایش پیدا کرده، وجود امثال مهران مدیری غنیمتی است که مانع از قطع رشته اتصال میان این بخش از بینندگان با صداو سیمای ملی می شود.

banifilm.ir

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار