تبلیغات

«چهارشنبه‌ سوری» چه ربطی به زلزله زدگان دارد؟

برترین ها:«بیایید بجای آسیب رساندن به خودمان و دیگران، هزینه‌های خرید مواد محترقه امسال را به هموطنان زلزله زده اختصاص دهیم که در بدترین شرایط هستند» در این روزها جملاتی نظیر آن چه که در خط بالا خواندید، دست به دست می شود، یک هشتگ هم راه انداخته اند، عنوانش این است: «نه به چهارشنبه سوزی»، اما آیا این نوع پیشنهادات خام از سر دلسوزی است؟


لغلعلعغع

نکته جالب توجه این نوع کمپین ها مدلی از تقابل سازی سطحی است که به مدد تصاویر دلخراش حماقت عده ای معدود در چهارشنبه سوری های گذشته ارائه می شود، به عبارتی سازندگان و مبلغان چنین کمپین هایی چیزی را جای چیز دیگری تبلیغ می کنند که از لحاظ ماهیت جنس متفاوتی دارد. اصلا کسی که می خواهد با ترقه و فشفه شادی کند چرا باید هزینه ی شادی اش را خرج زلزله زدگان کند؟ گوزن چه ربطی به شقیقه دارد؟ توصیه به اصیل برگزار کردن مراسمی چون چهارشنبه سوری چیزی است و پاک کردن و محو آن در لوای دیگر خواهی چیز دیگری است. کمک به زلزله زدگان شریف است و نشانه ی انسانیت اما شادی هم شریف است و نشانه ی انسانیت است.


 حذف و محو کردن هر مدل از مراسم آئینی و اصیل بیشتر نشانه ی یک تقابل هویتی است نه دیگر خواهی ها انسانی، بهتر است اگر تحمل پذیرش شادی و آئین را نداریم روی آن برچسب های شیک نگذاریم، حکاین این مدل کمپین ها حکایت همان مردمی است که می گویند حج نروید و خرجش را به فقرا بدهید. آن ها می خواهند هویت مذهبی ما را عرفی کنند و این ها هم می خواهند هویت ایرانی ما را دچار خدشه کنند، کاش بجای این نوع پبیشنهادات عرصه را برای برگزاری منطقی تر یک جشن ملی غیر قابل حذف فراهم می کردیم.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار