بیانیه ۶۸ تشکل درباره احکام قضایی دانشجویان

تبلیغات

بیانیه ۶۸ تشکل درباره احکام قضایی دانشجویان

خبرگزاری ایسنا: 68 تشکل دانشجویی دانشگاه‌های کشور در بیانیه‌ای تحلیلی نسبت به احکام صادر شده برای دانشجویان بازداشتی انتقاد کردند.

در بخشی از این بیانیه تاکید شده است: همزمان با اخبار مربوط به برخوردها و صدور احکام قضایی برای معترضان و به ویژه دانشجویان بازداشت‌شده دانشگاه هایی همچون تهران، علامه، شهید مدنی تبریز، هنر تهران، شهید بهشتی و ... در دی‌ماه، فعالین دانشجویی از طیف‌های فکریِ متفاوت؛ شصت و هشت تشکل دانشجویی نیز در بیانیه ایی، یک‌دست و هم‌صدا به این احکام اعتراض کردند.

در بخش دیگری از این بیانیه با طرح این پرسش که «چگونه است که به جای پیگیری و بررسی عاملین و موثرین بر بحران‌های مختلف کشور، منتقدینِ وضعیت به زندان محکوم می‌شوند»، آمده است: تاریخ جنبش دانشجویی همواره گواهی بر حرکت مردم بوده و واقعیت‌های جامعه را بازنمایی کرده‌است. همین امر هم همواره موجب خشم و خشونت ارکان قدرت نسبت به دانشجویان بوده.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه دانشجویان «همچنان با مقاومت و خلق فضا و امکان‌های جدید فعالیت، جان بخشی دوباره به ساختارهای قانونی که پیشتر به تعطیلی کشیده شده بود به حیات خود ادامه می‌دهند»، آمده است: در این مسیر و در جهت گفتمانی مبتنی بر واقعیت‌های زمانه که صرفا مقلد گذشته نباشد، به دنبال کشف ارزش‌های تاریخی برای تغییر وضع موجود برآمدیم و «اجرای بی‌تنازل قانون اساسی» را نه صرفا یک شعار تکراری که راهکاری استراتژیک در گام اول یافتیم. معتقد بوده و هستیم که اگرچه قانون اساسی هم یقینا خالی از اشکالات نیست و این حق هر ملتی است که دست به اصلاح قوانین جاری بزند، اما همزمان تنها با بازگشت به قانون اساسی و الزام نهادهای مختلف به رعایت آن، به ویژه اصول ناظر بر حقوق مصرح ملت در فصل سوم، می‌توان بحران‌های مختلف را کم‌هزینه‌تر پشت سر گذاشت.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: ما معتقد بوده و هستیم که جریان تحول‌خواه دانشجویی برای حفظ آرمان‌گرایی و نگاه انتقادی خود همواره باید استقلال خود را از جریانات بیرونی، از احزاب گرفته تا جریانات مختلف درون حاکمیت، حفظ کند چراکه نقد صریح و حتی ریشه‌ای را وظیفه‌ی جریان دانشجویی می‌دانیم. البته که برای حفظ این استقلال بهای زیادی پرداخته شده‌است.

در بخش پایانی این بیانیه تصریح شده است: ما تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور اعلام می‌کنیم به عنوان وارثان انباشتی از مطالبات و هزینه‌های جنبش سرافراز دانشجویی ایران تسلیم این برخوردها نمی‌شویم. ما امروز همه در کنار هم، با پذیرش همه‌ تفاوت‌ها و تکثر موجود در عقاید، در وهله‌ی اول یک پارچه و هم‌صدا از حریم دانشگاه حفاظت خواهیم کرد تا در وهله‌ بعد، همچون گذشته به رسالت تاریخی خود، به ویژه در شرایط آشفته‌ فعلی کشور که همان نقد صریح و بی‌چون‌ و چرای قدرت است، عمل کنیم.

صریح و مشخص اعلام می‌کنیم اجازه نخواهیم داد بار دیگر تمامیت‌خواهان آزادی ما را نشانه بروند. بار دیگر هشدار می‌دهیم حل بحران‌های انباشته شده‌ فعلی بدون بازگشت به مردم امکان‌پذیر نیست. هر مسیری که متضمن کاهش شکاف میان حکومت و ملت، انسجام و وحدت نباشد، بی‌راهه و محکوم به شکست است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار