تبلیغات

مرکل: دوست داریم از برجام حمایت کنیم

خبرگزاری فارس: «آنگال مرکل» صدراعظم آلمان در مراسم استقبال از «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در برلین، در خصوص محورهای تعیین‌شده برای مذاکرات دوجانبه سخن گفت.

پوتین امروز در صدر هیاتی سیاسی-اقتصادی برای مذاکره در خصوص سوریه، اوکراین، تحریم‌های آمریکا و خط لوله گازی نورد استریم 2 وارد برلین شد؛ این دستور کار، چیزی بود که رسانه‌ها اعلام کرده بودند اما مرکل در سخنرانی مراسم استقبال، از روی میز بودن بحث ایران خبر داد.

مرکل گفت: «ما دوست داریم که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم ولی در عین حال نسبت به برنامه موشکی این کشور، نگرانی‌هایی داریم و در خصوص این موضوع با رئیس‌جمهور پوتین مذاکره خواهیم کرد.»

آلمان یکی از طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران در قالب 1+5 بود؛ دولت آلمان پس از خروج 18 اردیبهشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برجام، اعلام کرد که در برجام می‌ماند ولی پس از به راه افتادن سیل خروج شرکت‌های مطرح آلمانی از ایران، گفت که اجباری برای ماندن این شرکت‌ها در ایران وجود ندارد و آنها آزادند که بر اساس منافع خود تصمیم بگیرند.

پوتین هم در این مراسم سخن گفت. وی گفت که یکی از محورهای مذاکرات دوجانبه، بحث تجارت خواهد بود و رشد 22 درصدی تجارت آلمان و روسیه در سال 2017 نسبت به سال پیش از آن، خبر از مهم بودن این مسئله برای روس‌ها دارد.

پوتین در خصوص مسئله فروش گاز به آلمان هم سخن گفت و تصریح کرد که آلمان برای روسیه، صرفاً یک بازار فروش نیست بلکه پلی است به دیگر مناطق اروپای غربی. پوتین در خصوص خط لول هنورد استریم 2 هم سخن گفت و اضافه کرد که «امیدوارم که تکمیل این پروژه، کمکی باشد به افزایش تنوع منابع انرژی اروپا.»

پوتین علناً به نگرانی‌های اوکراین و غرب از جانب خط لوله نورد استریم 2 هم اشاره کرد و گفت که قرار نیست با به راه افتادن جریان گاز در نورد استریم، خط لوله‌ موجود در اوکراین غیرفعال شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار